Andrzej Stopka

[źródło: http://www.e-teatr.pl/pl/osoby/7252.html]

Andrzej Stopka ur. 23 września 1904 w Siedlcu, koło Krzeszowic, zm. 11 sierpnia 1973 w Krakowie – polski scenograf, malarz i grafik.
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Karola FryczaWładysława Jarockiego i Józefa Mehoffera. Studia ukończył w roku 1931.
Od 1945 roku zajmował się głównie scenografią. Uprawiał też karykaturę.
Debiutował jako scenograf w krakowskim Teatrze Lalki i Aktora "Groteska" w roku 1945. Później tworzył scenografie dla innych teatrów krakowskich, a także dla Teatru Nowego w Łodzi oraz Teatru Narodowego w Warszawie. Projektował też scenografie do przedstawień baletowych. Najciekawsze scenografie Stopka stworzył do przedstawień reżyserowanych przez Kazimierza Dejmka.
W 1950 roku został mianowany profesorem scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do grona jego uczniów należeli m.in. Andrzej Kreütz-MajewskiKrzysztof PankiewiczJan Polewka i Kazimierz Wiśniak.
Jego karykatury osób z kręgu kultury polskiej wyróżniały się skrajną lakonicznością, często były zredukowane do kilku kresek. Publikował je w tygodnikach kulturalnych oraz w „Przekroju”. Często sygnował swoje karykatury rysunkiem stopki. Autor ilustracji w książkach.

[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Stopka]

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach w dziale REGIONALIA dostępne są następujące pozycje: